Sistemal Menü

Kapat

Sistemal Giriş

Kapat
Şifremi Unuttum

Sistemal'a Kayıt Ol

Sistemal bir satış sitesidir. Satın aldığınız ürüler aşağıda vereceğiniz bilgilerle kayıt altına alınacaktır.

Marka Tescili ve Araştırma Başvuru

Başvuru Ücreti
Hizmet Bedeli (₺)
Takip Bedeli (₺)
Harç Bedeli (₺)
Toplam

Markanızı Bugün Tescil Edin!

Marka Tescil
.com.tr Alan Adı Kaydedin

Marka tescil başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra, ön başvuru belgenizle hemen .com.tr alan adı kaydınızı gerçekeleştirin

Ücretsiz Marka Araştırma
Ücretsiz Marka Araştırma

Markanızın hangi sınıflarda tescil edilmeye uygun olduğunu hiçbir ücret ödemeden araştırın

Marka Süreçlerini Biz Takip Ediyoruz
Süreçleri Biz Takip Ediyoruz

Marka tescil işlemleriniz ile ilgili tüm başvuru ve süreçleri marka uzmanlarımıza bırakın

Bireysel Başvuru İçin Gerekli Belge ve İşlemler?

* Bu sayfadan online başvuru yapılmalı,
* Vekalet doldurularak kaşelenip imzalanmalı, (Noter onayı gerekmez)
* Şirket yetkilisi imza sirküsü,
* Hizmet sözleşmesi doldurularak kaşelenip imzalanmalı,
Belgeleri [email protected] mail adresine gönderebilirsiniz. Online evrak gönderiminde işlemler daha hızlı sonuçlanmaktadır.

Kurumsal Başvuru İçin Gerekli Belge ve İşlemler?

* Bu sayfadan online başvuru yapılmalı,
* Vekalet doldurularak kaşelenip imzalanmalı, (Noter onayı gerekmez)
* Şirket yetkilisi imza sirküsü,
* Hizmet sözleşmesi doldurularak kaşelenip imzalanmalı,
Belgeleri [email protected] mail adresine gönderebilirsiniz. Online evrak gönderiminde işlemler daha hızlı sonuçlanmaktadır.

Marka Tescil İşlem Süreci?

Online Başvuru: Bu sayfadan yapılan başvuru işlemi ve ödeme tamamlanmasıdır. Süreci 5 dakikada tamamlanabilir.
Belgeleri Hazırlama ve Gönderme: Gerekli belgelerin imzalaanarak tarafımıza iletilmesidir. Noter onayı vb. süreç gerektirmediğinden ortalama 1 saatde tamamlanabilir evraklardır.
Belge Kontrol ve Onay: Gönderdiğini belgeler tarafımızdan kontrol edilerek 2-3 saat içerisinde onaylanır ve başvurunuz tamamlanmış olur.
Belge onay süreci tamamlandıgında .com.tr alan adı başvurusu yapılarak kullanıma açılabilir, bu süreçte marka değerlendirme ve onay sürecine girer marka onaylanmasa dahi .com.tr alan adını kullanım hakkını almış olursunuz. Marka onay işlemi ortalama 5-12 ay sürebilir, bu süreç tamamlanır, marka onaylanırsa 990 ₺ ödiyerek marka üzerinde sahiplik kazanabiliyoresunuz, onaylanmasa dahi .com.tr alan adını kullanıma devam edebilirsiniz. TR alan adı yönetmeliğine göre 2 yıl kullanılan alan adlarında sahiplik kazanırsınız. Bu süreçte .com.tr kapatılmasına dair bir itiraz veya uyarı gelir ise yeni bir marka başvurusu yapılarak alan adı yeniden alanabilir.
Marka Kabul ve İtiraz Süreci: Marka araştırma, itiraz değerlendirme ve yapılan uzun incelemeler sonucu tam olarak onaylanır, bu süreç 5-12 ay sürebilir.
Ödeme ve Onay: Bu süreçte markanın tescilinin tamamlanması için 990 ₺ ücret ödenmelidir. Ödeme yapılmazsa marka başvurusu iptal edilir.
Tescil Belgisi Alımı: Ödemeden sonra düzenlenen marka tescil belgesi size kargo yolu ile iletilir. Bu süreçten sonra marka üzerinde 10 Yıl kullanım hakkı kazanırsınız.
Marka Süre Uzatma: Tescilinden 10 yıl sonra süresi biten markalar 1260 ₺ ödeme yapılarak süresi 10 yıl daha uzatılarak koruma devam ettirilebilir.

Marka Tescil Nedir?

Marka tescili de bu işaretlerin Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından gerekli süreçler ve işlemler tamamlandıktan sonra bir belge ile koruma altına alınmasıdır.

Neler Marka Olabilir?

Kişi adları, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar gibi baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaret marka olabilir.

Marka Kriteri Nedir?

Marka ile ilgili en önemli kriter, kullanılan işaretin benzer ürün ya da hizmetlerden farklılaşmayı sağlayan “Ayırt Edici Özelliği”nin bulunması gerekliliğidir.

Ne Yapılır?

Tescilli Marka normal bir mal ya da hizmet gibi alınabilir ve satılabilir hatta miras bırakılabilir. Ama en önemlisi ürün ve hizmetlerin sunulmasında tanıtılmasında güven içinde kullanılabilir.

Kimler Başvurabilir?

TC vatandaşı her kişi, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ikametgahı olan her gerçek veya tüzel kişi ve Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki kişilere kanunen veya fiilen marka koruması tanımış yabancı devletlerin gerçek veya tüzel kişileri de karşılıklılık ilkesi uyarınca Türkiye'de marka tescil başvurusu yapabilirler.

Benzer ürünleri ve hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan yada belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan AYIRT EDİCİ İŞARET, marka olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, Sayılar, Harfler, Şekiller, Ürünün Şekli veya Ambalajı ile bunların birlikte sunuluşları marka olarak değerlendirilmektedir.

Marka koruması, ürün ve hizmetlerinde marka kullanan marka sahiplerini koruyan bir sistemdir. Marka tescilinin amacı, özel yasa ile getirilen korumadan yararlanmak anlamındadır. Başkası tarafından kullanılan tescilsiz bir markanın, hak sahibi olmayan bir kişi tarafından tescil için başvuru yapılması veya tescil ettirilmesi hallerinde, gerçek marka hakkı sahibinin itiraz etme veya dava açarak tescili iptal ettirme yetkisi vardır.

Herhangi bir ürün için kullanılmak üzere bir marka seçimi sırasında dikkat edilecek en önemli konu, seçilen işaretin diğer markalardan farklı olmasıdır. Marka tescilleri sırasında en önemli konu ise, markanın seçimi ile marka tescilinin kapsayacağı malların ya da hizmetlerin saptanmasıdır. Markanın başkaları tarafından tescil ettirilmiş ya da kullanılan markalardan ayırt edilebilecek şekilde farklı olması gerekmektedir.

Marka tescilleri ile sağlanan koruma, tescil edilecek marka ve markanın kullanılacağı mallar ile sınırlı olduğu için, mal (ürün, eşya) listesi hazırlanırken, gerçek iş konusuna uygun olarak hazırlanmalıdır.

Markanın tescil tarihinden itibaren, beş yıl içinde mal listesinde yazılı mallarda kullanılması zorunlu olduğu ve markanın kullanılmadığı mal için, istek üzerine mahkemece iptal edilebileceği de değerlendirilmelidir.

Bu Ürünü Kullanan MüşterilerimizEABİLİSİM

EABİLİSİM